Військові комісаріати вигадали новий спосіб залякування військовозобов’язаних

  • Дата: 22:07 15-08-2015
  • Просмотров: 1178
  • Печать

Шоста хвиля мобілізації майже добігла кінця, але, здається, Генштаб та Міноборони не збираються на цьому зупинятися. І попри заяви, що сьомої хвилі мобілізації не буде найближчим часом в Україні, реальність свідчить про протилежне. Тепер військкомати в гонитві за новими мобілізованими розсилають листи з погрозами внести тих військовозобов’язаних, що ухиляються від призову в армію, до окремого списку “ухильників”.

Таку інформацію повідомила у тексті звернення до військових комісарів Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська.

За її словами, все частіше у ЗМІ та скаргах до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини повідомляється про випадки вручення повісток призовникам та військовозобов’язаним на вулицях міст чи у громадському транспорті з грубим порушенням норм законодавства.

“Більше того, є випадки затримання осіб людьми у військовій формі, проведення обшуків осель, примусова доставка до військового комісаріату, де людей утримують фактично під вартою. При цьому до людей застосовується моральний тиск та залякування адміністративною і кримінальною відповідальністю”, — заявляє Лутковська.

За її словами, з’явилася нова форма психологічного впливу на військовозобов’язаних шляхом залякування: тепер військкомати надсилають листи з погрозами не лише притягнути до кримінальної відповідальності, але й внести дані особи у реєстр осіб, які ухиляються від військового обов’язку, існування якого не передбачене законодавством.

“Розуміючи наявність проблеми ухилення окремих громадян від призову на військову службу, хочу нагадати, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України”, — зазначає омбудсмен.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини наголошує, що межі і спосіб дій військових комісарів під час проведення мобілізації визначено законами “Про військовий обов’язок і військову службу” та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету міністрів від 21 березня 2002 року № 352.

“Враховуючи зазначене, керуючись статтею 101 Конституції України, статтями 17, 22 Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, статтею 11 Закону України “Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави”, закликаю всіх військових комісарів, працівників військкоматів та працівників міліції, які залучаються до проведення заходів із мобілізації, здійснювати мобілізацію із суворим дотриманням норм законодавства”,— йдеться у листі Лутковської.

Ми поцікавилися, як можна військовозобов’язаним, що отримали погрозливі листи, захистити свої права.

Як стверджує юрист Катерина Коваленко, можна звернутися до Адміністративного суду.

“У порядку адміністративного судочинства можна вимагати припинення незаконних дій відносно особи і вимагати відшкодування моральної шкоди за такі дії”, —  зазначає юрист.

Юрист також вважає, що такі дії військкоматів можна розцінити як застосування  нестатутних заходів впливу, що відповідно до статті 426-1 КК України може вважатися вчиненням кримінального правопорушення.

Не варто забувати, що ми намагаємося захистити і побудувати Європейську країну в якій найвищою цінністю є право на життя і свободу, а закон стоїть на сторожі цих цінностей. Тому передова сьогодні не тільки в зоні бойових дій. Вона знаходиться в кожному місті України, у кабінеті кожного чиновника.

новости партнёра
Новости от RED TRAM