Енергетична карта України повільно та невідворотньо змінюється

  • Дата: 17:11 20-11-2016
  • Просмотров: 32971
  • Печать

До такого висновку дійшли експерти Сьомого Європейсько-Українського Енергетичного Дня. Шляхи здобуття Україною енергетичної незалежності, джерела інвестування змін та, власне, зняття бар’єрів наповнення інвестиціями ринку України, - саме про це дискутували учасники Енергодня. Відкриваючи роботу конференції, Матс Люндін, голова Ради директорів  Європейсько-Українське енергетичне агентство (ЄУЕА),  із задоволенням зазначив, що порядок денний вийшов за межі залів Прем’єр Палацу, де відбувається конференція. На його думку Україна проходить зараз найбільш насичений етап реформування енергетичної галузі. Адже на часі розгляд парламентом низки законопроектів, серед яких Проект закону Про енергетичну ефективність будівель, Проект закону щодо переходу до використання альтернативних видів палива та переходу суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері теплопостачання, до стимулюючого регулювання.

Сергій Савчук, Голова Держенергоефективності додав учасникам оптимізму, повідомивши, що за 2 останні опалювальні сезони у країні вдалося зекономити 7,2 млрд. м3 газу. Збільшення тарифу на газ змусило замислилися над економією блакитного палива як бізнес/промисловий сектор, так і населення. При цьому пан Савчук справедливо порівняв інвестиції із вкладом у захист України. За його словами для виконання Національного плану дій з відновлювальної енергетики до 2020 року Україні потрібно $16 млрд. інвестицій. «Щоб це стало можливим, потрібно надати інвестору гарантію та захист повернення інвестицій. Н-д, одним із нових законопроектів передбачено обов’язкову компенсацію, що дорівнює 90% вартості покупного газу, що має стати гарантією повернення коштів. Також розробити та прийняти регуляторні акти у галузі (на разі прийнято 3 важливих закони та розроблено декілька проектів законодавчих актів), - акцентує пан Савчук. На його думку інвестування все ще відбуваються вкрай повільно в Україні, зокрема у біогазові потужності. Якщо у Німеччині працюють 9,5 тис. біогазових установок, то в Україні на поточний момент лише 12.

Михайло Бно-Айріян, директор з комунікацій та міжнародного співробітництва НЕК «Укренерго», також переконаний, що позитивні зміни  в енергетичному секторі невідворотні. «Після прийняття законопроекту «Про ринок електричної енергії» в Україні почнуться реформи згідно Третього енергетичного пакету, - зазначає пан Бно-Айріян. - Новий закон містить у собі положення, за якими НЕК «Укренерго» стане системним операторам та буде гарантувати національну безпеку країни. Оператор також стане відповідальним за розробку великої кількості «вторинного законодавства» (підзаконних актів, кодексів і т.д.)»

Наразі Михайло Бно-Айріян анонсував проект «Електромобілі в систему», що здатен змінити ринок електромобілів в Україні. Пілот проекту буде відпрацьовано на власному автотранспорті Укренерго, до цього проекту вже залучено відповідних фахівців. Ідея в тому, щоб використовувати електромобіль не лише у якості споживача, а й одночасно як джерело енергії. «Стане можливим відбирати надлишок, коли, н-д, з'являється дефіцит в системі, розподіляти між різними авто в родині, тощо, - пояснює пан Бно-Айріян. Так, для цього потрібен системний оператор, але ми до цього готові». «Поки що це звучить як фантастика, але повірте, коли зелені автомобілі запрацюють на короткі дистанції, швидко та недорого стане заправлятися. Попит зросте в рази, кількість авто збільшиться втричі, тоді функціонування системи управління стане нагальною необхідністю", - додає пан Бно-Айріян. Обгрунтованість таких оптимістичних розрахунків щодо попиту доводить на власному прикладі Олександр Вовк, генеральний директор Оксіжен Електромобілі. Він переконаний, що може бути замало 60 суперчарджерів, які компанія планує встановити по Україні до кінця року 2017, «щоб власники електромобілів могли вільно пересуватися на довші відстані та значно економити на паливі».  Від Олександра Вовка учасники Енергодня дізналися, що вперше електромобіль було винайдено в 1850 році в Америці.

Розкриваючи тему енергоефективності у будівлях Ерік Берман, консультант GIZ зазначив, що Україна є «чистим листом». За словами експерта, для глибокої термомодернізації будівель потрібен 1 трильйон євро, оскільки життєвий цикл більшості будівель добігає кінця через руйнування огороджуючих конструкцій, внутрішніх мереж та інтер’єрів. «Фінансування реновацій у житлових будівлях не повинно повністю покладатися на плечі жителів та ЕСКО- у більшості європейських прикладів такі реновації були профінансовані державними установами», - зазначає пан  Берман.

Наразі за зобов’язаннями перед Єдиною енергетичною спільнотою Україна повинна імплементувати чотири директиви Європейського Союзу щодо енергоефективністі та енергосервісу. «Але з юридичної точки зору на цьому шляху потрібно розрізняти дві речі: транспозицію- простий перенос законодавства ЄС в Україну та імплементацію - впровадження цих директив у дію в нашій країні, - зазначила Марина Ільчук юрист ЮФ Arzinger. Вона також підтвердила інтерес інвесторів до української енергетики. «Юристи є своєрідним барометром на ринку, саме до них в першу чергу йдуть потенційні інвестори. Цей барометр сьогодні демонструє інтерес інвесторів до сонячної та вітрової енергетики».

Що поєднує енергетику та гендер? Чи не кожен учасник Сьомого Енергодня задавався цим питанням. Після секції№2 «Розширення прав і можливостей жінок та їх роль в енергетичному секторі України» скепсис зник, натомість кількість бажаючих вступити до Жіночого Енергетичного Клубу (створення анонсували на початку конференції), помітно зросла. В цілому до організаторів надійшло  близько 30 заявок – заповнених анкет. «Треба відмітити тенденцію переходу влади від чоловіків до жінок у глобальному сенсі. Зараз все більше жінок отримують впливові посади по всьому світі, а енергетика в свою чергу є одним із основних важелів управління світовою економікою,» - зазначила Беата Мачєєвська з представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля. Спікери панелі були одностайні щодо високої фаховості жінок ТОП-менеджерів в енергетиці та зазначали необхідність їх залучення до управління галуззю. Вікторія Сиром’ятова, директор ТОВ «Вінд Пауер» поділилася цікавою статистикою про зайнятість жінок у відновлюваній енергетиці (ВЕ) : переважать поки чоловіки – 78% і 22 % складають жінки. Важливо, що 60% жінок у ВЕ – це висококваліфіковані фахівці, які можуть впливати на рішення, 23% – представники робочих спеціальностей, а 18% – менеджери та ТОП-менеджери.

На відміну від єдності щодо гендерного питання, думки учасників щодо окупності проектів відновлювальних джерел та їх привабливості помітно розійшлися. "Зелена енергетика - це бізнес для терплячих. Строк окупності проекту сонячної енергетики на практиці є не меншим 7-9 років, через інжинірингові дослідження, що мають бути проведені до початку будівництва і тривають близько двох років" – зазначив Ігор Тинний, партнер ТОВ «Акванова Інвестмент» - На проект також можуть бути перекладені витрати попередніх розробок, що виявилися менш вдалими рішеннями». Та навіть за таких факторів, на думку пана Тинного, дороговизна зеленої енергетики в Україні створена абсолютно штучно, через відсутність підтримки на державному рівні. Іван Лисенко, директор ТОВ «Приморська вітроелектростанція» також констатує збільшення темпів інвестування у відновлювальну енергетику. Він зауважив, що спершу «"зростають" сонячні проекти, вітер з'явиться трохи згодом"».

Повертаючись до енергоефективності у будівлях, Олена Рибак, заступник голови Ради директорів ЄУЕА зазначила, що реалізовані в Україні проекти вже дозволяють систематизувати досвід, розуміти фактори якості та найбільшої економії енергоресурсів. На думку Грегора Брьомлінга, директора Проекту, представника GIZ саме у житловому секторі прихований найбільший потенціал до енергозбереження. Нагадаємо, що за сприяння GIZ розроблено методичні рекомендації, метою яких є підвищення рівня обізнаності співвласників багатоквартирних житлових будівель, а саме яким чином можна досягнути скорочення споживання енергоресурсів та зниження витрат за них, а також підвищити комфортність проживання у власних оселях. В свою чергу Michael Reidlinger, Lead expert iC consulenten поділився досвідом та звернув увагу на традиційне в Україні ігнорування питання вентиляції будівель, за рахунок якого також «можна досягнути фінансової окупності проекту, впроваджуючи енергоефективні заходи».

«Генерація енергії в точці споживання, коли споживається рівно стільки енергії, скільки необхідно – глобальний тренд майбутнього», - зазначив Дмитро Жданов, директор АББ Україна. За його словами цей тренд зумовлений з одного боку розвитком розподільчої генерації, більша частина якої це виробництво енергії з поновлюваних джерел, а з іншої – необхідністю енергопостачання районів, віддалених від центрів генерації і мережевої інфраструктури. «Енергоефективність, модульність та гнучка керованість - це головні вимоги до всіх сучасних та майбутніх розробок в енергетиці», - спрогнозував майбутнє  пан Жданов.

Щодо фінансування енергетичного майбутнього України, пріоритети також стали зрозумілими. «Теплопостачання вважаємо найбільш значущим напрямком», - зауважив Сергій Масліченко, старший менеджер департаменту енергоефективності ЄБРР. – Якщо говорити про міжнародні фінустанови, ЄБРР в цілому здійснює фінансування в трьох ключових напрямках: електроенергетика за зеленим тарифом (н-д, програма USELF – Програма фінансування альтернативної енергетики в Україні), корпоративний сектор (зокрема, агропропромисловість) і сектор теплопостачання. За словами пана Масліченко, ЄБРР в електроенергетиці профінансовано 13 проектів, більшість з них введено в експлуатацію. В агропромисловому секторі – 6 проектів. В теплопостачанні також є 6 проектів, і з ним дуже складно працювати, - підсумував експерт.

Отже, Сьомий Енергодень зафіксував низку оптимістичних тенденцій, його учасники позитивно оцінили нові закони та динаміку розвитку галузі, а саме сектору енергоефективності та відновлюваної енергетики. Наприкінці дискусії учасники традиційно розмірковували над тематиками наступного, вже Восьмого Енергодня, де вже можливо буде презентувати результати щоденної взаємодії в рамках роботи з Європейсько-Українським Енергетичним Агентством та нового об’єднання - Жіночого Енергетичного Клубу.

новости партнёра
Новости от RED TRAM