Реформи Порошенко розкрадають ПДВ на мільярд гривень за місяць

  • Дата: 01:00 28-04-2017
  • Просмотров: 33018
  • Печать

Один мільярд гривень на місяць – за інформацією голови парламентського комітету Ніни Южаніної, саме такий обсяг розкрадання податку на додану вартість (ПДВ) в Україні. Не за Януковича, ні, а за підсумками трьох років реформ Петра Порошенка та його адміністрації.

А за підрахунками міністра фінансів Олександра Данилюка, більше половини корупційних схем, що діють у фіскальній службі, пов'язані з непрозорим відшкодуванням цього податку українським підприємствам, які працюють із зарубіжними партнерами.

При експорті своєї продукції вони мають право на повернення 20% її вартості, але отримують гроші не всі і не в повному обсязі. Податок відшкодовували лише тим, з ким була домовленість.

Передбачалося, що ситуацію змінить запуск держреєстру автоматичного відшкодування ПДВ, який почав працювати з 1 квітня 2017 року – зараз експортери можуть в режимі реального часу відслідковувати черговість подачі заявок та їх просування. У свою чергу, Державна фіскальна служба (ДФС) втратила можливість вручну керувати цим процесом.

За свідченням міністра Данилюка, саме ДФС тривалий час блокувала початок роботи реєстру, а сам запуск сервісу став можливий тільки після відсторонення від посади головного фіскала країни Романа Насірова.

«З моменту зміни керівництва запущено реєстр прозорого відшкодування ПДВ. Це було неможливо собі уявити, або це було б результатом дуже великої суспільної війни», – стверджував міністр.

Проте менше ніж через місяць роботи цієї автоматизованої системи у вищих ешелонах влади усвідомили, що такий механізм позбавляє контролю над розподілом мільярдів гривень, можливості тиснути на бізнес і врешті-решт призведе до втрати грошей від фіктивного відшкодування ПДВ «для своїх».

У 2015-му практично жодному крупному кондитерському підприємству не вдалося відшкодувати ПДВ. Крім Вінницької кондфабрики, яка входить у корпорацію «Рошен».

Про рівень паніки,яка охопила топ-чиновників, свідчить те, що вже через два тижні роботи реєстру Адміністрація президента офіційним листом зажадала у ГФС забезпечити для трьох своїх співробітників доступ до цієї електронної бази, щоб копіювати дані з основного сервера фіскальної служби на окремий аналітичний сервер АП. Для чого? Звичайно ж, щоб виявляти схеми можливих зловживань і маніпуляцій!

Однак в реальності все виглядає трохи інакше. Роман Насіров – ставленик БПП і адміністрації Порошенка, який контролював грошові потоки і багатомільярдні відшкодування ПДВ, що проходять через ДФС.

У чиїх інтересах він діяв, можна здогадуватися за тим фактом, що під час арешту й обрання запобіжного заходу його захистом займалися адвокати близького до президента нардепа Олександра Грановського, одного з «кураторів» Генпрокуратури.

Як тільки Насірова відправили в СІЗО, контроль над потоками було частково втрачено, і тут в справу терміново втрутилася АП, зажадавши для себе доступу до реєстру відшкодування ПДВ. Не залишати ж без нагляду настільки потужний фінансовий потік!

Такий поспіх пояснюється сумами, про які йдеться. Наприклад, минулоріч на відшкодування цього податку з бюджету виділили 94,4 млрд гривень.

За неофіційною інформацією, що курсує в бізнес-середовищі, ціна допомоги посередників у поверненні ПДВ становить від 20 до 35% від суми. Таким чином, прості підрахунки показують, що чиновники, які заробляють на цьому грошовому потоці, втратять від 1,9 до 33 млрд гривень тіньового доходу.

За такий куш оточення Порошенка готове вступити в запеклу боротьбу і знищити будь-кого, хто стане на їхньому шляху.

За накатаною схемою

З часів незалежності України за усіх президентів повернення або неповернення ПДВ – як кому щастило домовитися – було потужним інструментом тиску на бізнес і політичних опонентів. Співпрацюєш – отримай свої гроші. Не слухаєш рекомендацій і прохань «згори» – забудь про належне тобі за законом відшкодування ПДВ.

За такою схемою бізнес неугодних можна було розвалити протягом декількох років. «Своїм» же влада дозволяла заробляти на фіктивному відшкодуванні податків і посередницьких відсотках за допомогу в поверненні ПДВ. А також тримала на плаву підприємства лояльних до себе бізнесменів і політиків та підтримувала бізнес, пов'язаний з першими особами держави.

Система маніпуляцій під час повернення ПДВ працювала 25 років практично без змін, залишаючись закритою і корумпованою.

П'ятий президент України не став винятком: за кілька років його правління така схема нітрохи не змінилася. Наприклад, у 2015-му, через рік після приходу до влади Петра Порошенка, практично жодному крупному кондитерському підприємству не вдалося відшкодувати ПДВ. Крім одного – Вінницької кондитерської фабрики, яка входить у корпорацію «Рошен». Кондфабрика отримала 63 млн гривень відшкодування.

Тоді глава ДФС Роман Насіров навіть образився на запитання UA1 про те, чому так відбувається, і зауважив, що подібні питання ставити некрасиво.

Таким чином, система маніпуляцій під час повернення ПДВ працювала 25 років практично без змін, залишаючись закритою і корумпованою. І всі ці роки за будь-якої влади легальний бізнес домагався прозорості її роботи.

В 2016-му цей процес, здавалося, почався. Саме тоді гостро постало питання автоматизації відшкодування цього податку, що дозволило б усунути ручне управління бюджетними грошовими потоками.

Понад те, ще місяць тому запуск і початок роботи реєстру відшкодування ПДВ здавався перемогою над ситуацією, корупційною системою. Але радість була недовгою – топ-чиновники не мають наміру випускати з рук такий ласий шматок.

«Просимо забезпечити до 21 квітня 2017 року організацію не менше трьох робочих місць для уповноважених осіб ситуаційних центрів Адміністрації президента України для доступу до систем, які забезпечують повний цикл процесів адміністрування податку на додану вартість», – такий лист за підписом заступника голови АП Дмитра Шимківа надійшов до ДФС в середині квітня.

Сам Шимків пізніше пояснив, що доступ до даних потрібен для отримання оперативної інформації в цій сфері та виявлення можливих зловживань.

«З таким же успіхом АП може вимагати від Генпрокуратури доступу до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Прикриваючись, звичайно ж, благородною метою реформування», – написав з цього приводу в своєму Facebook нардеп Сергій Лещенко.

Він зазначив, що заступник голови АП Шимків прикривається тим, що про доступ до реєстру його попросили представники РНБО. Проте, за інформацією Лещенка, Радбез це питання взагалі не розглядав, а доручення чиновнику АП може давати виключно президент.

І найголовніше – нардеп дивується з приводу не дуже виразних пояснень адміністрації Порошенка щодо деяких аналітичних структур, які нібито діють при АП, а також заявлених методів боротьби з корупцією.

«Що це за орган такий – «Ситуативний центр адміністрації президента», не бачив нормативних актів про його створення, – поставив Лещенко риторичне питання. – І заодно розкажіть, як моніторинг ПДВ за часів Насірова допоміг уникнути махінацій з його відшкодуванням?».

Перспективи ручного управління

Безвідносно до бажання АП забезпечити собі доступ до реєстру відшкодування ПДВ, глава парламентського податкового комітету Ніна Южаніна вже висловила побоювання з приводу того, що в новій автоматизованій системі може повторитися історія з ручним керуванням адміністрування цього податку.

Власне, такі побоювання підтверджує ситуація з нововведенням в судах – автоматичним розподілом розгляду справ між суддями. Систему легко обходять, а також безпосередньо втручаються в роботу серверів, вручну призначаючи «потрібних» суддів на слухання конкретних справ.

Не надихає й досвід роботи реєстру електронних декларацій, навколо якого ось уже півроку не вщухають скандали. І на їхньому фоні вже звучать заяви, мовляв, цей реєстр потрібно доопрацювати протягом кількох років, витративши на це додатково 12 млн гривень.

Не виключено, що в АП розглядають подібний сценарій і для реєстру відшкодування ПДВ, тим більше що прецедент уже був: практично відразу ж після його запуску стався збій у системі центру сертифікації ключів в ДФС, де підприємці отримують електронні цифрові підписи для заявок на відшкодування. Тоді говорили, що це результат хакерської атаки, через що робота реєстру опинилася під загрозою.

Тому незабаром за спробами АП взяти реєстр під свій повний контроль можуть послідувати заяви «фахівців» про те, що його роботу потрібно призупинити задля «доопрацювання». А на цей період тимчасово відновити ручний режим управління. Адже фінансова підтримка лояльних до себе політиків, які володіють великим бізнесом, – справа не з дешевих.

новости партнёра
Новости от RED TRAM