Smart City. Від розумного міста до розумної громади

  • Дата: 05:17 28-02-2018
  • Просмотров: 34472
  • Печать

В Україні анонсовано запуск пілотного проекту Smart City - першого майданчика для запуску розробок та технологій для Smart City громад та містечок. Такий майданчик буде працювати за ініціативи містечка Немішаєве за участі консорціуму партнерів з України, Данії, Франції, Ізраїлю та спеціалістів міжнародних високотехнологічних компаній. Презентація перших ініціатив та намірів учасників, що вже почали практичні кроки запуску інновацій відбулася 22 лютого 2018 року у рамках міжнародної конференції Smart Building Forum.

Під час панельної дискусії «Smart City. Перспективні проекти, кращі практики та рішення. Від розумного міста до розумної громади»  організатором якої виступила ГО «Фундація національного розвитку та інновацій» (NDI Foundation) були презентовані готові рішення, що відповідають концепції Smart City. Перш за все під час обговорення експерти були зосереджені на використанні концепції «розумне місто» як дієвого шляху відродження соціальної та бізнес активності у містечках. На відміну від великих міст для містечок актуальним є:

1)    Замість витратного насичення міста датчиками для формування Big Data міської інфраструктури використовується активність небайдужих до долі своєї громади мешканців

2)    Маленьке містечко має більшу маневреність, щодо стратегічного планування та розвитку наявних ресурсів, базуючись на використанні колективного розуму населення для планування розвитку

3)    Європейська спільнота та загальна стратегія децентралізації на сьогодні базуються на підтримці розумних громад, тому Немішаєве виступає флагманом цього тренду, з якого будуть розповсюджуватись кращі практики та досвід практичних рішень для громад українських містечок

До групи спікерів увійшли:

Сергій Шиндяпін – NDI Foundation, експерт з запуску і розгортання інформаційних проектів, систем, платформ в області sharing economy.

Стеффен Орнемарк – Aarhus Smart City (Данія), спеціаліст з побудови розумного міста і міських сервісів, впровадження рішень з автоматизації та цифровізації складних проектів.

Давид Ар’є - Transfotech Israel, Smart City and Urbanization incubator (Ізраїль), провідний експерт в галузі розвитку технологій та стартапів, зокрема в галузі Smart Agro.

Сергій Замідра – Голова селища Немішаєве, ініціатор і керівник впровадження успішних smart-рішень у селищі Немішаєве.

Вікторія Рубан - керівник відділу зі зв’язків з громадськістю Vodafone Україна.

Після вступного слова Ольги Крупської – Президента NDI Foudation, свою доповідь розпочав Сергій Шиндяпін.

Сергій презентував запропонований NDI Foundation новітній інструмент Smart City – комунікаційну веб-платформу для розбудови інноваційної екосистеми містечок. Основна задача платформи – об’єднання представників громадськості, влади та бізнесу для забезпечення розвитку та процвітання населеного пункту. Платформа включає у собі інструменти розвитку єдиної цифрової карти містечка, його позиціонування на зовнішнє середовище та управління інвестиційним іміджем. Окрім того це перш за все інструмент економічного розвитку, що базується на стимулюванні соціального підприємництва, залученні краудсорсингових інструментів, генерації та впроваджені ефективних для міста рішень. Сутність концепції полягає у тому, що  громадськість створює прямі запити до влади щодо вирішення тих чи інших питань стосовно життя міста, системний алгоритм аналізує їх та поєднує у кластери, проектні менеджери формують проекти вирішення питань та залучення сторін, після чого влада ранжує їх у відповідності до соціальної значимості та залучає бізнес, який в свою чергу може інвестувати кошти в запропоновані проекти. Платформа побудована на засадах публічності та прозорості, це дає можливість городянам приймати безпосередню участь у покращені умов проживання у своєму місті, здійснювати контроль за діями представників влади, а представникам бізнесу – реалізовувати проекти, які вже мають безпосередній попит та генерувати прибуток за рахунок вирішення проблемних питань. 

Другим спікером панельної дискусії виступив Стеффен Орнемарк – Програмний директор Aarhus Smart City. 
Стеффен розповів про впровадження концепції Smart City у другому за величною місті Данії – Орхус. Основна роль у концепції була відведена соціальній, економічній та екологічній сталості міста, як основному чиннику розвитку та процвітання. Задля досягнення цієї мети данські експерти розробили цілий інструментарій для об’єднання та налагодження співпраці між громадськістю, бізнес-спільнотою, органами влади та інститутами знань. Одним з таких інструментів є Aarhus City Lab – структурована платформа, яка дозволяє залучати гроші до IOT стартапів, націлених на вирішення міських проблем. Одними з найбільш показових прикладів впроваджених проектів є система контролю теплових колодязів, що дозволяє муніципалітету економити до 200 000 євро на рік, та проект SmartHospital, який побудований на принципі телемедицини і дозволив значно пришвидшити лікування пацієнтів та надання своєчасної допомоги.

Після виступу Стеффена слово було надано Давиду Ар’є – представнику Transfotech Israel, Smart City and Urbanization incubator.  Давид поділився досвідом розвитку та впровадження інноваційних рішень в корпоративному середовищі, також розповів про екосистему для розвитку інновацій в Ізраїлі. Одним з елементів його доповіді була презентація новітньої розробки ізраїльських вчених у сфері Smart Agro, яка являється одним з найбільш швидкоростучих напрямків сучасної аграрної галузі у всіх розвинених країнах і в Україні зокрема. Суть розробки полягає у використанні міні-дронів, які за допомогою спектрального аналізу можуть фіксувати наявність захворювань у рослин, таких наприклад як картопля, та дозволяють своєчасно вживати заходи задля збереження урожаю. Це буде перший, але не єдиний проект, що планується запровадити у Немішаєве за участі ізраїльської сторони. Перші практичні кроки для українсько-ізраїльської співпраці між владою Немішаєве, Transfotech, NDI Foundation та Інститутом картоплярства НААН (Немішаєве) у напрямку розбудови Smart Agro у Немішаєве вже погоджено.

Голова Немішаєве Сергій Замідра презентував публіці рішення Smart City, які вже сьогодні втіленні у селищі Немішаєве, та дозволили владі суттєво знизити постійні витрати. Одними з найбільш цікавих проектів є оптимізація витрат на електроенергію для освітлення селища у нічний час за рахунок автоматизації системи контролю освітлення та впровадження електронних проїзних квитків для пільгових категорій населення. Останнє рішення дозволило владі не тільки зберегти пільги, а й скоротити затрати на компенсацію транспортним підприємствам на 80%, сплачуючи лише реальний факт проїзду. Запорукою успіху у розвитку селища Сергій вважає залучення до співпраці громади та перспективної молоді.

Завершальною була доповідь Вікторії Рубан – керівника відділу зі зв’язків з громадськістю Vodafone Україна.

Вікторія запропонувала уявити технологію, настільки інноваційну, що може перетворити буденні речі на інтелектуальні машини, які спілкуються між собою та із світом, що їх оточує. Ця технологія робить наше життя зручнішим, поєднує в одну мережу речі, якими ми користуємось щоденно.
Вона захищає нас та наше майно, допомагає зберігати довкілля та навіть рятувати життя. Тисячі бізнесів, спрямованих у майбутнє, вже використовують цю технологію. Ця технологія – «Інтернет речей».

Поєднання найбільшої в світі мережі, проривних технологій та експертизи інновацій перетворили Vodafone на лідера в сфері «Інтернету речей». Мільйони підключених по всьому світу пристроїв та 20 років досвіду дають Vodafone можливість розробляти «розумні» технологічні рішення для будь-якого бізнесу у будь-якій сфері, в тому числі, і в нашій країні.

Тематична панель викликала жвавий інтерес серед присутньої публіки, серед якої були спеціалісти високотехнологічних компаній, житлово-комунальних підприємств та представники органів влади селищ і міст з усіх куточків України.

Для розвитку впроваджень рішень для містечок у Немішаєво будуть застосовуватись кращі практики Силіконової Долини з розвитку інноваційних проектів. Запрошуються усі бажаючі технологічні компанії та інноватори, які мають зацікавленість впровадити своє рішення та розповсюджувати його для розвитку містечок України. Всі учасникам буде надана практична та технічна допомога, розглянуті можливості спів фінансування. Готовність до участі у розвитку пілотного майданчика  Smart City у Немішаєве  проголосили експерти із Данії, Ізраїлю та Франції, Vodafone Україна також заявив про свою готовність до співпраці у створенні першого, нехай і маленького, але українського Сеулу.

новости партнёра
Новости от RED TRAM