Чому розсіяний склероз забирає майбутнє у 20 тисяч українців?

  • Дата: 16:22 27-04-2018
  • Просмотров: 33771
  • Печать

18 квітня 2018 року в Києві відбулося обговорення результатів першого в Україні комплексного дослідження ситуації з захворюваністю, діагностикою та лікуванням розсіяного склерозу (РС). В роботі круглого столу, організованого Всеукраїнською асоціацією інвалідів розсіяного склерозу, взяли участь провідні лікарі-неврологи України, представники органів влади, міжнародних і громадських організацій, а також експерт польської організації пацієнтів з розсіяним склерозом.

Результати дослідження, проведеного за ініціативи Всеукраїнської асоціації інвалідів розсіяного склерозу, виявили тривожну для українців статистику. У світі розсіяний склероз є однією з головних причин інвалідизації молодих людей у ​​віці від 20 до 40 років. В Україні через недостатнє охоплення лікуванням і нестачу препаратів для ефективної терапії 88% з 20719 пацієнтів з цим діагнозом є інвалідами. До того ж, за даними асоціації, реальний рівень захворюваності на розсіяний склероз в Україні може бути в два рази вище.

«Зараз, фінансування, що виділяється державою, вистачає на придбання трохи більше ніж 10% від необхідної кількості препаратів для лікування розсіяного склерозу. Це призводить до того, що пацієнти не отримують повного курсу лікування і їх стан погіршується», - зазначає голова Всеукраїнської асоціації інвалідів розсіяного склерозу Євген Колпаков.

Це підтверджують і результати соціологічного дослідження, проведеного українським офісом міжнародного дослідницького агентства IFAK Institute. «49% пацієнтів з розсіяним склерозом, які взяли участь в дослідженні, відзначили, що їх стан за минулий рік погіршився. При цьому 65% опитаних назвали головним недоліком лікування недостатню кількість препаратів», - коментує результати дослідження директор українського офісу IFAK Institute Сергій Говоруха.

За даними організації пацієнтів обсяг фінансування, що виділяється державою на придбання препаратів для лікування розсіяного склерозу, практично не змінюється з 2007 року. «З огляду на те, що більшість препаратів - іноземні – на ці кошти зараз можна придбати в 6 разів менше необхідних ліків, ніж 10 років тому», - зазначає Євген Колпаков. Як наслідок, кількість інвалідів 1 групи серед пацієнтів з розсіяним склерозом в Україні збільшилася в 10 разів.

У той же час в сусідній Польщі за останні 7 років вдалося якісно змінити ставлення держави до проблеми розсіяного склерозу. За словами представника польської організації пацієнтів з РС Домініки Жалковської, за цей період в Польщі був знятий ряд обмежень, встановлених Міністерством охорони здоров'я, які впливали на лікування розсіяного склерозу, домогтися включення в курс лікування більш ефективних сучасних препаратів і перейти на планування самого процесу лікування пацієнтів спочатку на 3, а потім і на 5 років вперед. Це дозволило істотно знизити рівень інвалідизації і підвищити рівень життя пацієнтів.

За словами експертів неврологів, в Україні пацієнти поки ще мають можливість застосовувати при лікуванні в основному препарати першої лінії, що використовуються на початковій стадії захворювання. «Тим часом можливості лікування розсіяного склерозу у світі зробили істотний крок вперед. На міжнародному рівні зараз вже йдеться про індивідуальне лікування пацієнтів в залежності від їх стану, роду діяльності та багатьох інших факторів. Для такого, більш ефективного лікування необхідно мати можливість використовувати всі доступні препарати, зокрема і другої лінії (сучасні препарати, які є більш ефективними при складному та агресивному перебігу захворювання)», - зазначає завідувач кафедри неврології Національного медичного університету ім. Богомольця Лариса Соколова.

Представники міжнародних компаній - виробників лікарських препаратів, які взяли участь в роботі круглого столу відзначили, що вони готові обговорювати з Міністерством охорони здоров'я істотне зниження вартості сучасних препаратів. «Я можу з упевненістю сказати, що у нас є можливість зробити так, що вартість інноваційного лікування розсіяного склерозу для українців буде не дорожче, ніж використання препаратів першої лінії. Ми не тільки готові вести переговори про це, але і намагаємося ініціювати їх зі свого боку», - заявив генеральний директор компанії «Рош Україна» Деян Нешич.

За даними дослідження Всеукраїнської асоціації інвалідів розсіяного склерозу щорічні втрати держави через недостатнє охоплення лікуванням пацієнтів з РС можуть становити за мінімальними розрахунками 175 млн. грн. «Важливо, щоб держава поглянула на проблему розсіяного склерозу по-іншому. В обговоренні ситуації з розсіяним склерозом сьогодні не приймають участь представники МОЗ, але до нас приєдналися представники Адміністрації Президента та Мінсоцполітики. Я впевнений, що спільними зусиллями ми зможемо почати вирішувати цю проблему. Адже, замість того щоб 40-60 років виплачувати пенсію інваліду, держава може забезпечити пацієнтів лікуванням і після цього не витрачати гроші, а заробляти їх разом з нами», - упевнений представник Всеукраїнської асоціації інвалідів розсіяного склерозу Віталій Махінчук.

По закінченню роботи круглого столу, модератор дискусії, глава БФ «Здоров'я українського народу» Сергій Сошинський запропонував всім учасникам обговорення, а також представникам органів влади, які не змогли взяти в ньому участь, об'єднати зусилля для того, щоб пацієнти з розсіяним склерозом в Україні, нарешті, змогли отримувати відповідне лікування і вести нормальний спосіб життя.

новости партнёра
Новости от RED TRAM