ТОП-10 відповідей на питання про доставку газу

  • Дата: 12:04 27-02-2020
  • Просмотров: 23421
  • Печать

У 2020 році усі споживачі природного газу в Україні отримали окремі рахунки: один за спожитий газ, другий – за послугу з його доставки. Детальніше про нововведення у газовій сфері читайте у матеріалі від АТ «Дніпрогаз».

1.     Чому розділили платіжки за газ та за його доставку?

24 грудня 2019 року НКРЕКП змінила порядок оплати доставки газу. Тому з 1 січня 2020 року послуги доставки виключені з загальної платіжки за газ. Так як продаж газу і його транспортування здійснюють різні компанії, то й квитанції за газ та його доставку мають сплачуватись окремо. Гроші за газ отримує постачальник газу, а за доставку - газорозподільна компанія. У Дніпрі та Дніпровському районі це АТ «Дніпрогаз». Такі зміни обумовлені вимогами Закону України «Про ринок природного газу», який був прийнятий у 2015 році, та вимогами Третього енергетичного пакету. 

2.      Як розраховується вартість послуг з доставки газу?

Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить тільки від обсягів фактичного споживання протягом минулого «газового року». Це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, ділиться на 12 місяців. Результат множиться на тариф на доставку. Таким чином, отримуємо вартість доставки газу на місяць. Такий порядок розрахунку затверджений НКРЕКП: іншого варіанту затвердити справедливий і фіксований тариф на рік вперед немає.

3.      В які терміни потрібно здійснювати оплату за доставку газу?

Плата за доставку здійснюється щомісяця, рівномірними платежами протягом року - до 20 числа місяця, в якому надаються послуги. У деяких споживачів розмір плати за доставку газу буде менше комісії банку. У такому випадку в АТ «Дніпрогаз» рекомендують сплатити відразу за квартал або півріччя, аби зекономити сімейний бюджет.

4.      Чому споживач не може сплачувати за лічильником?

Споживачі сплачують за доставку власних обсягів споживання, які визначаються з попередніх обсягів. Об’єм спожитого газу береться за основу для прогнозування і замовлення потужності в поточному періоді. Тариф на доставку формується за принципом замовленої потужності. В Україні нараховується більше 13 млн споживачів природного газу. На жаль, усі вони не можуть спрогнозувати своє споживання на цілий рік. Тому за основу береться ваше ж споживання у попередньому газовому році.

5.      Навіщо прогнозувати споживання?

Усі споживачі повинні мати можливість користування газом 24 години на добу, 365 днів на рік. Для цього їм достатньо просто увімкнути газовий прилад на кухні. Саме тому газовики мають прогнозувати споживання газу. Для цього й потрібна замовлена потужність. Працівники газорозподільних компаній розуміють наперед, скільки газу потрібно споживачам наступного дня. Виходячи з цього, вони регулюють тиск в мережах, щоб газове обладнання в оселях працювало щодня.

6.      Чому послуги доставки газу сплачуються рівними частинами впродовж року?

Газова інфраструктура має завжди знаходитись в робочому стані і підтримувати тиск газу. Він має бути достатнім для того, щоб всі споживачі могли безпечно споживати газ в будь-який час.

Підтримання тиску в системі пов’язане з постійними витратами: технологічний газ, ремонти систем газопостачання, заміна газового обладнання у ГРП/ШРП. Розуміння цих параметрів дозволяє операторам газорозподільних мереж підтримувати мережу в робочому стані та планувати витрати, інвестиції, проведення заходів з підвищення безпеки газопостачання.

Ці витрати є постійними. Вони не залежать від обсягів споживання. Отримуючи плату 12-ма рівними платежами впродовж року газорозподільні компанії можуть планувати роботу персоналу, заміну обладнання, реконструювати мережі, виходячи з потреб споживачів.

7.      Чому рахунки отримали люди, які газом не користувались?

Саме наявністю постійних витрат на підтримку роботи системи пояснюються рахунки, які отримали споживачі. Так само, як і нові споживачі, які споживали газ менше 9 місяців. Для таких споживачів обсяг замовленої потужності визначається згідно профілів споживання, затверджених у Додатку 1 Кодексу ГРМ.

8.      Чи треба платити, якщо газом інколи не користуєшся?

За доставку газу треба буде платити, навіть якщо ви не використовуєте газ в окремі періоди. Якщо споживач зменшить використання газу в поточному році, в наступному році плата за доставку буде скоригована відповідно до реальних обсягів споживання.

Якщо газове обладнання не використовується взагалі, і ви не плануєте цього в майбутньому, вам варто розглянути можливість від’єднання від газових мереж, для чого необхідно звернутися до Центру обслуговування клієнтів АТ "Дніпрогаз" по вул. Виконкомівській, 34 та розірвати договір на розподіл газу.

9.      Чи правда, що для споживачів, які не використовували газ, буде знижена плата за його доставку?

11 лютого 2020 року НКРЕКП схвалила проект рішення, яке передбачає зменшення фінансового навантаження на споживачів, що не споживали газ. Для них плата за доставку буде мінімальною.

Домогосподарство з газовою плитою буде платити за доставку всього 39 кубометрів на рік. Так, власник квартири у Дніпрі сплачуватиме близько 2,5 грн на місяць. Трохи більше буде мінімальний платіж для власників квартир, де встановлені плита і газова колонка. Платіж складе близько 7 грн на місяць, виходячи з річного обсягу в 126 кубометрів газу.

Не забули й про приватні будинки з автономним опаленням. Для них квитанція розрахована, виходячи з мінімального міжсезонного споживання - 314 кубів газу на рік. Раніше для цієї категорії споживачів вартість плати за доставку газу розраховувалася, виходячи з квадратури приміщення або будинку. Так, господарі будинків з автономним опаленням будуть платити близько 18 грн на місяць.

Остаточне рішення має бути прийнято Регулятором на початку березня. Після цього споживачі отримають квитанції з мінімальною вартістю доставки газу.

10.   Як контролювати розрахунки?

Для клієнтів, які користуються онлайн-сервісами «Дніпрогазу», рахунки на оплату послуг з доставки газу можна завантажити в «особистому кабінеті» на сайті 104.ua або у чат-ботах 7104ua у месенджерах Viber і Telegam. Сплатити за послуги з доставки блакитного палива споживачі також можуть онлайн на сайті 104.ua або у інший зручний спосіб. Окрім цього, вичерпні консультації можна отримати у Центрах обслуговування клієнтів АТ «Дніпрогаз».

новости партнёра
Новости от RED TRAM