Відродимося чи ні: що буде з культурною сферою України?

  • Дата: 14:31 25-06-2020
  • Просмотров: 24204
  • Печать

Як тільки в Україні послабили карантинні обмеження та з’явилася надія на відродження заходів, надійшли невтішні новини. В кінці червня кількість хворих на коронавірус зросла у 5 разів (у порівнянні з кінцем квітня). Реакція влади не забарилася. Карантин продовжили до 31 липня, а у більшості областей посилили обмеження. Звісно, що ні про які масові івенти в таких умовах можна навіть не мріяти.

Коли закінчиться карантин? Коли відродяться івенти? Коли почнеться реабілітація культурного життя в країни? І скільки часу знадобиться, щоб вийти з кризової ситуації? Це питання, які чи не щодня можна почути від представників івент сфери. У нашій статті експертною думкою ділиться керівним івент-агенства ObraniCrew Христиченко Катерина.

Ситуація дуже складна. Організатори перебувають у вимушеній відпустці з березня. Вже зараз очевидно, що виживуть лише найсильніші. Це ті, що мають досить ресурсів, аби зберегти персонал. Також шанси є у компаній, які вчасно перейшли на організацію онлайн-івентів. Для всіх інших вибір чіткий: або змінюватись, або закривати бізнес.

Коли закінчаться обмеження?

Це питання, відповіді на яке немає ні у кого. В усьому світі жоден експерт не може взяти на себе відповідальність за точний прогноз. Якщо на початку карантина були несміливі сподівання, що вже влітку відбудуться звичні заходи та традиційні великі фестивалі, то вже зараз очевидно: нічого не буде.

Зараз деякі експерти прогнозують, що великі іенти дозволять до кінця цього року: восени або взимку. Але одночасно є прогнози щодо нової хвилі пандемії. Тож більш об’єктивно планувати великі заходи вже на 2021-22 роки.

Звичайно, це шок для івент індустрії. Наприклад, генеральний директор Національного комплексу Експоцентр України (ВДНГ) Євген Мушкін зізнався: якщо заборону на заходи продовжать до кінця 2020-го, Експоцентру на відновлення знадобиться не менше 2 років...

Як саме відродиться сфера?

Вже зараз експерти стверджують, що навіть після зняття всіх обмежень сфера організації заходів не повернеться до «докризового» стану. Зміни будуть, і це варто враховувати. Зокрема, залишиться страх: багато людей ще довго боятимуться масових зібрань. Фінансова криза теж впливатиме: люди обиратимуть лише ті заходи, на яких точно хочуть побувати.

Український продюсер Ігор Тарнопольский у інтерв’ю «Фактам» дав свій прогноз. За його словами, сферу чекає багато звільнень, зниження зарплат та обмін ключовими фахівцями. Організаторам доведеться змінювати стратегії та обирати інші головні напрямки для розвитку. Виживуть тільки ті, хто бачать та розуміють ситуацію і вміють на неї відреагувати.

Наприклад, в сучасних умовах очевидно, що у програші залишаються великі команди, які готували масштабні шоу. Онлайн-формат не компенсує всіх інвестицій. Тому трансляції та віртуальні шоу більш вигідні для нішевих проектів, для організації яких не потрібні великі бюджети.

Те ж стосується і офлайн-заходів. Нагадаємо: вони дозволені з червня, але з низкою обмежень. Теоретично, можна проводити камерні концерти та інші невеликі івенти: хоча б для стимуляції команди організаторів, часткової компенсації збитків та підтримки авторитету.

Як адаптуватись організаторам?

Ми підготували декілька порад для івент компаній, які бажають вижити і працювати в сучасних умовах:

1) Тримайтеся разом. Прислухайтеся до думки колег, очікувань вашої аудиторії, прогнозів місцевої влади. Це допоможе прийняти необхідні стратегічні рішення.

2) Створюйте масштабні враження, змінюючи формат взаємодії. Наприклад, велике шоу артиста можна перетворити у серію камерних концертів.

3) Довіряйте технологіям. Публіка скучила за офлайн івентами. Але поки вони під питанням, можна заробляти на онлайн-трансляціях. Зараз достатньо інструментів для цього: навіть щоб провести концерт симфонічного оркестру, не збираючи музикантів в одному місці.

4) Підготуйте свою аудиторию. Якщо ви вирішили провести офлайн захід, вам треба пояснити, в яких умовах він пройде. Персонал і гості мають знати все про правила безпеки. А на локації має бути все необхідне: від температурного контролю до станцій дезинфекції.

5) Будьте готові до наступних обмежень. Враховуйте, що ситуація може повторитися. Плануйте гнучкі рішення при підписанні контрактів, обговоренні умов з контрагентами та продажу квитків.

Незважаючи на всі обмеження та ризики, більшість організаторів впевнена — ми виживемо. Ми почнемо нову еру і будемо готові до сучасних викликів. Тож «ховати» культурну сферу України рано. Навпаки — криза може подарувати нам безліч нових відкриттів

новости партнёра
Новости от RED TRAM