Зміни в сфері нерухомості: обов'язкова перевірка підтвердження походження коштів

  • Дата: 16:00 25-06-2020
  • Просмотров: 24246
  • Печать

Експертна думка: юрист Ягодка Олександр

Україна активно продовжує імплементувати в своє законодавство план дій BEPS, реалізовуючи план розширеної співпраці ОЕСР, в зв'язку з чим приймається ряд нових законів. Зокрема, одним з нововведень є фінансовий моніторинг за новими правилами: як відомо, розширилися повноваження і функції перевірки, які в деякій мірі вже вплинули на український ринок нерухомості.

Хочете придбати нерухомість (будинок, квартиру) на первинному або вторинному ринку? Можливо ви маєте невелику зарплату, але в усьому собі відмовляєте і тривалий час збираєте кошти на довгоочікувану мрію або ж заробили певну суму на заробітках за кордоном? А можливо ви студент або безробітний і родичі подарували вам значну грошову суму, що не оформивши подарунок юридично? У будь-якому випадку у всіх перерахованих ситуаціях ви потрапите під фінмоніторинг. Що це означає? Як правильно купити нерухомість, хто має право перевіряти ваші джерела доходів і як вам підтвердити їх, - на всі ці питання відповів юрист Олександр Ягодка.

Банк зобов'язаний проводити перевірку скоєних покупцем операцій і джерела його доходів при здійсненні ризикованих фінансових операцій. У разі ж проведення підозрілої, на думку банку операції, банк її зупиняє на час перевірки. Вас зобов'яжуть заповнити анкету і надати документи, що підтверджують джерела походження коштів. Такими документами, наприклад, можуть бути: довідка про доходи, договір купівлі-продажу і так далі.

Враховуйте, що навіть, якщо ви хочете покласти на депозитний рахунок суму в кілька тисяч доларів при невеликій офіційній зарплаті, операція може бути заблокована до з'ясування джерела походження коштів. Зверніть також увагу, що обов'язковий фінмоніторинг проводиться після перевищення суми в 400 тисяч гривень, але якщо ви постійний клієнт банку з високими доходами, внесення вами даної суми, наприклад, на депозит, може і не викликати підозру, а відповідно обійдеться без перевірок.

При покупці квартири за готівку грошові кошти та переказ на рахунок продавця (власника квартири або забудовника) вам необхідно буде довести легальність походження таких коштів. Для цього банк зобов'яже вас надати документ, що підтверджує особу (паспорт) та ідентифікаційний код, договір про покупку, а також підтверджуючі документи джерела доходів.

Якщо ви не можете підтвердити джерело походження коштів при купівлі нерухомості, юрист Олександр Ягодка радить проводити оплату кількома платежами, наприклад взяти розстрочку від забудовника або домовитися з продавцем про покупку квартири в кредит і відкрити депозит в банку (враховуючи ваші доходи, але не більше 400 тисяч гривень), оплачуючи кредит частинами.

Первинний фінмоніторинг можуть проводити нотаріуси; посередники під час здійснення угоди купівлі-продажу нерухомості; консультанти з питань оподаткування; консультанти з купівлі-продажу нерухомого майна за винагороду; бухгалтери суб'єктів господарювання, що надають послуги по бух. обліку; юристи, адвокати.

Таким чином, якщо ви звернулися до юриста або адвоката для супроводу договору купівлі-продажу та укладення угоди, подбайте завчасно про збір пакету документів, так як тепер крім інших, ви повинні надати ще й документи, що підтверджують джерела походження коштів, необхідних для придбання конкретного об'єкта нерухомості. Ці ж документи потрібні також для ріелторів і нотаріусів, які тепер в обов'язковому порядку повідомляють податкову службу про укладені договори оренди, а в разі недотримання норми обкладаються штрафом у розмірі 680 грн. за кожне таке порушення.

Юрист Олександр Ягодка зазначає, що обов'язковою процедурою банків завжди була перевірка походження коштів, однак тепер цими ж функціями контролю наділені інші компанії, юристи і т.д., завдяки чому клієнти зможуть ретельніше підготуватися до такої процедури перевірки в банку. Даними змінами в законодавстві України поступово імплементує європейські норми надання послуг, і варто зауважити, що українська практика застосування процедур фінмоніторингу на даний момент все ще є більш спрощеною та легкої для клієнтів, на відміну від західної.

новости партнёра
Новости от RED TRAM