Якісна освіта – одна з основ успішного життєвого шляху

  • Дата: 07:00 20-10-2020
  • Просмотров: 442
  • Печать

Якісна освіта – одна з основ успішного життєвого шляху. Освітня співпраця з Євросоюзом дарує чимало можливостей для українських студентів: розповідаємо про ті, які ви можете спробувати прямо зараз.

Скільки коштує якісна європейська освіта? Відповідь на це питання може варіюватися в дуже широкому діапазоні, від десятків тисяч євро, до фактично безкоштовних можливостей. Щоб скористатись останніми потрібен певний рівень внутрішньої дисципліни, бажання вчитись, а також розуміння того, як працює ця система. І якщо перші дві характеристики мають бути вашими особистими рисами, то третій пункту заслуговує на більш детальний опис.

Неформальна освіта

Першим, але не менш важливим кроком можуть стати неформальні освітні можливості від ЄС в Україні. Таких програм чимало, але саме для студентів функціонує програма EU Study Days, яка щорічно об’єднує сотні студентів з десятків українських міст. Програма влаштована у вигляді чотириденного інтенсиву, протягом якого студенти не лише розширюють свої знання про українські реформи, ЄС та міжнародні відносини, але й отримують інформацію про подальші можливості для навчання на європейських програмах.

Фактично, такі програми є своєрідною демонстраційною версією того, що може чекати студента, який шукає цікаві європейські програми. крім того, під час таких освітніх програм студенти можуть краще зрозуміти, що їм цікаво та обирати подальші теми та спеціальності навчання залежно від своїх уподобань. Наприклад, програми EU Study Days зачіпають чимало різних тем: від боротьби проти кліматичних змін, до підприємництва та торговельної співпраці України та ЄС.

Нетворкінг та спільноти

Наступним кроком може стати долучення до різних спільнот та пошук контактів. Соціальний капітал – один із ключових ресурсів ХХІ століття. Саме знайомі допоможуть вам допомогти у ваших навчальних пошуках, дати пораду або разом організувати проєкт. Крім того, задля вступу в європейські університети вам знадобляться рекомендації, і саме спільноти допоможуть вам отримати рекомендації від найякісніших фахівців.

Приєднатись до таких спільнот можна через вже згадану неформальну освіту. Спільнота випускників програми EU Study Days налічує понад 1300 випускників, має осередки в більшості обласних центрів України та щорічно збирається на одну велику формальну та безліч неформальних зустрічей. Багато випускників мають досвід закордонного навчання, тож зможуть допомогти потенційним вступникам.

Важливим аспектом також є спільноти випускників європейських ВНЗ. Такі об'єднання відіграють роль своєрідних “посольств” університетів, де можна отримати всю необхідну інформацію не покидаючи свого міста.

Навчання в ЄС

Отримавши розуміння, що саме вас цікавить та рекомендації від колег чи експертів, можна розпочати процес пошуку європейської освітньої програми. Найбільш поширеною такою стипендією є програма ЄС Erasmus+, яка дає широкий вибір можливостей. По-перше, учасники короткострокової програми обмінів можуть обрати європейський університет, де вони навчатимуться за обміном протягом одного семестру. Хоча така програма є скоріше ознайомчою, вона дає чітке розуміння того, як працюють системи освіти країн ЄС та на що потрібно орієнтуватись при подачі документів в європейські університети. По-друге, Erasmus+ дає можливість навчання на повноцінних магістерських програмах.

Окрім програм, що підтримуються ЄС безпосередньо, існує чимало можливостей в кожній країні. Наприклад, українські студенти мають певні преференційні стипендійні програми в Угорщині, Австрії, Німеччині або Чехії. Німеччина окремо має цілий перелік можливих стипендій, як від освітніх організацій з державною підтримкою (наприклад, програма DAAD, яка щорічно дає змогу сотням іноземців навчатись у Німеччині), так і стипендій від громадських організацій чи фондів. Чимало країн мають стипендії для вихідців з регіону Східної Європи. Прикладом такої стипендії є програма Visby, яка функціонує в Швеції та повністю покриває витрати на навчання та проживання студентів з України.

Під час подачі на стипендії та самі навчальні програми варто заздалегідь чітко перевірити дедлайни та визначити проміжні дати для збору необхідних документів. Наприклад, здача IELTS чи інших мовних тестів може зайняти близько місяця (результати зазвичай йдуть дуже довго), а розробка мотиваційних листів, власних проєктів чи отримання рекомендацій часто триває значно більше, ніж здається на початку.

Окремо варто звернути увагу на мотиваційні листи. Для гарного написання таких листів радимо не лише добре ознайомитись з предметом, який ви прагнете вивчати, але й зі списком предметів чи викладацьким складом вашого потенційного факультету. Заявки, де абітурієнти наперед вказують свого потенційного наукового керівника зазвичай цінуються значно більше.

Стажування в європейських організаціях

Однак освітні програми це ще не все – найкраще навчання завжди на практиці. Тому також варто звернути увагу на регулярні стажування від європейських інституцій, аналітичних центрів чи міжнародних організацій у ЄС. Такі стажування часто направлені на забезпечення максимальної різноманітності в межах інституцій, тому випускникам з країн поза межами ЄС також дуже раді.

Одним з прикладів таких стажувань є регулярна програма в Європейському парламенті. Ця програма розрахована на “свіжих” випускників (до 3-х років після закінчення університету) та проводить набір кожні півроку. Стільки ж і триває стажування, яке проходить у Брюсселі та залучає інтернів безпосередньо до роботи європейських депутатів з різних країн та фракцій.

Іншим, більш сфокусованим шляхом є програми стажування в європейських профільних інституціях. Ці інституції мають певний фокус (аграрна політика, юстиція, фінанси, зовнішня політика) та розміщені у різних містах по всьому ЄС. Таке стажування дасть більше практичного досвіду, однак і щоб потрапити на нього необхідно довести, що ви маєте знання у потрібній сфері.

Насамкінець, можемо дати головну пораду – не боятись пробувати себе. Навіть найпрестижніші європейські університети є не просто мрією, а реальною можливістю. Єдине, що вам знадобиться для цього – бажання, зусилля та дисципліна, яка не дасть загубитись на половині шляху.

новости партнёра
Новости от RED TRAM